Dzień Flagi

Dzisiejsza zmiana służby w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Oławie miała szczególny charakter. Jak każdego dnia, naprzeciw siebie stanęły dwie zmiany służbowe – zdająca i przyjmująca służbę. Tym razem jednak obecni byli wszyscy funkcjonariusze i pracownicy oławskiej Komendy. W ten sposób oddano honor polskim barwom narodowym w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który od 2004 roku obchodzony jest właśnie 2 maja.

Komendant Powiatowy PSP w Oławie kpt. Bartłomiej Marcinów, w krótkim okolicznościowym przemówieniu przypomniał znaczenie symboli narodowych oraz podkreślił konieczność oddawania im należytego szacunku. Następnie odczytał list Komendanta Głównego PSP generała brygadiera Leszka Suskiego kierowany do funkcjonariuszy i pracowników pożarnictwa. Ostatnim elementem spotkania było odczytanie rozkazu dziennego przez Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oławie kpt. Piotra Książkiewicza.

To jednak nie koniec uroczystości z okazji Dnia Flagi. O godz. 1000 na placu przed siedzibą starostwa podniesiona zostanie flaga oraz odśpiewany zostanie wspólnie hymn państwowy. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują na oławski Rynek, gdzie odbędzie się bieg sztafetowy „100 na 100 z biało-czerwoną”. 10 sztafet przebiegnie z flagą łącznie sto kilometrów, czcząc w ten sposób sto lat polskiej niepodległości. W sztafecie honorowej pobiegną też oławscy strażacy – komendant, zastępca komendanta oraz zastępca jelczańskiej JRG.