Testujemy innowacyjne rozwiązania

Dzięki współpracy z CNBOP-PIB, oławscy strażacy mają możliwość testowania sprzętu i produktów wchodzących na rynek ochrony przeciwpożarowej. Tym razem, do testów trafiły łodzie płaskodenne typu Oberwinter. Sprzęt ten jest stosowany m.in. przez jednostki THW z Niemiec, od wielu lat.

Największą zaletą łodzi jest możliwość ich wodowania, w bardzo niekorzystnym otoczeniu. Uławiają to koła mocowane do łodzi i jej niewielka waga. Również obsługa jest bardzo prosta – jedna osoba może zdjąć łódź z przyczepy. Sprzęt został przetestowany najpierw na rzece Odrze, a następnie na oławskich Piaskach. Specjalnie wybrano trudne miejsce do wodowania łodzi. I egzamin został zdany. Testowano trzy napędy – silnik o mocy 6 KM ze zintegrowanym zbiornikiem paliwa, silnik z napędem typu „long tail” oraz… agregat oddymiający. Ciekawym rozwiązaniem są dodatkowe koła, umożliwiające wykorzystanie łodzi do transportu sprzętu przy wypadkach kolejowych.

Tego typu rozwiązania, z możliwością transportu jednej lub kilku łodzi na jednej przyczepie są skutecznym rozwiązaniem dla działań na zbiornikach wodnych. Zwłaszcza, że łodzie mogą zostać połączone, tworząc platformę wykorzystywaną przy ratownictwie wodnym. Sposób napędu, uzależniony od możliwości i wyposażenia jednostek oraz charakteru działań, pozwala na skuteczne podjęcie działań, nawet przy płytkich wodach, gdzie trudno określić głębokość rozlewiska oraz przeszkody znajdujące się na dnie.