Bezpiecznie nad wodą

Przed  nami ostatni tydzień szkoły i… wakacje! Pogoda wakacyjna towarzyszy nam już od maja, a woda w zbiornikach wodnych coraz cieplejsza. Coraz więcej też amatorów wypoczynku nad wodą. Co zrobić by wypoczynek taki był bezpieczny? Jak zachować się, gdy ktoś w wodzie potrzebuje pomocy? Jak udzielić pierwszej pomocy podtopionej osobie? Odpowiedzi na te pytania było można poznać w poniedziałek, 18 czerwca, podczas pokazów ratowniczych na Pierwszym Stawie Jelczańskim.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oławie oraz Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice przygotowały taką właśnie „praktyczną lekcję”, w ostatnim tygodniu szkoły. A pilnych uczniów nie zabrakło – od najmłodszych przedszkolaków po uczniów gimnazjum.

Po krótkim wprowadzeniu, podczas którego Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Oławie bryg. Krzysztof Gielsa ostrzegał przed niebezpiecznym zachowaniem nad wodą oraz mówił o zasadach bezpiecznego wypoczynku, ratownicy ruszyli do działania. W wyniku zderzenia kajaka i rowerka wodnego, w wodzie znalazły się dwie osoby, wymagające pomocy. Zostały błyskawicznie wyciągnięte na brzeg przez ratowników wodnych, a już po chwili na miejsce przybyły terenowe samochody z ratownikami medycznymi. Szybki i widowiskowy przejazd przez piaszczystą plażę szczególnie spodobał się najmłodszym. Obserwacja ratowników udzielających pierwszej pomocy została nagle przerwana głośnymi okrzykami dzieci, które zauważyły gęsty dym wydostający się z jednej z łódek na stawie. Alarm trafił do strażaków, którzy natychmiast ruszyli swoją łodzią w kierunku pożaru. Trudno powiedzieć co było jego przyczyną ale, w rezultacie, jedna osoba z oparzeniami ciała wymagała szybkiej pomocy. Strażacy przewieźli poszkodowanego na plażę, gdzie również dojechały samochody z JRG Jelcz-Laskowice. Z pomocą ratowników medycznych, ranny z oparzeniami został opatrzony.

Gdy poszkodowani zostali „zawiezieni do szpitala” przyszedł czas na instruktaż w zakresie udzielania pierwszej pomocy, który przeprowadził strażak z oławskiej JRG st. sekc. Wojciech Stachowiak. Zaprezentował właściwy sposób badania poszkodowanego, zasady prowadzenia masażu serca oraz sposoby ułożenia osoby przytomnej. Wyjaśnił również zasady działania i sposób właściwego użycia defibrylatora (AED).

Na zakończenie, Burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak podziękował ratownikom za dzisiejszy pokaz, dzieciom i wychowawcom za przybycie i życzył wesołych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.