Pożar w Swojkowie


W środę, 2 stycznia br. tuż po ósmej godzinie do Stanowiska Kierowania trafiło zgłoszenie o częściowo ugaszonym pożarze w budynku gospodarczym w Swojkowie. Spokojny ton głosu osoby dzwoniącej oraz treść samego zgłoszenia dość mocno odbiegały od opisu, który przekazał Dowódca Oławskiej JRG kpt. Piotr Książkiewicz gdy dotarł na miejsce. Pożarem ogarnięty był niemalże cały budynek gospodarczy, przylegający bezpośrednio do wielorodzinnego budynku mieszkalnego oraz stodoły. Wyższe kondygnacje obu budynków były zadymione. Wszyscy mieszkańcy zdążyli się ewakuować przed przyjazdem straży pożarnej i z uzyskanych informacji wynikało, że nie ma na szczęście osób poszkodowanych.

Na miejsce zadysponowane zostały kolejne zastępy, w tym m.in. podnośnik hydrauliczny ze strzelińskiej komendy PSP oraz lekki samochód z aparatami oddechowymi z Wrocławia. Miejsce akcji zostało podzielone na dwa odcinki bojowe – w obronie budynku mieszkalnego i w natarciu na palącą się część gospodarczą. Przybywające na miejsce kolejne zastępy OSP z powiatu oławskiego umożliwiły zapewnienie ciągłości podawania wody – sieć hydrantowa nie pozwalała zbilansować tak dużego wydatku, a pobliska rzeka nie nadawała się do zaczerpnięcia wody ze względu na niski poziom.

Pomimo, iż sam pożar został dość szybko zlokalizowany, a więc jego rozwój został zatrzymany, by całkiem ugasić palący się materiał strażacy pracowali kilka kolejnych godzin. Obecny na miejscu inspektor nadzoru budowlanego podjął decyzję o wyłączeniu z użytkowania obiektu do czasu sprawdzenia instalacji elektrycznej. Ze względu na ryzyko ponownego rozpalenia pożaru, na miejscu został zastęp OSP celem dozorowania pogorzeliska.

W akcji, trwającej blisko dobę, udział brało 20 jednostek straży pożarnej i 60 strażaków. Obecne było pogotowie ratunkowe, energetyczne, Policja i Wójt Gminy Domaniów. Pomimo iż gospodarcza część obiektu uległa spaleniu, uratowany został budynek mieszkalny, trzy ciągniki rolnicze i drobniejszy sprzęt mechaniczny.