Artur wśród najlepszych!

W czwartek, 25 kwietnia br. w Lubinie odbył się wojewódzki etap XLII Ogólnopolskiego  Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Nasz powiat reprezentowali zwycięzcy eliminacji powiatowych:
– I grupa wiekowa – Artur Antonowicz – Gminna Szkoła Podstawowa w Oławie,
– II grupa wiekowa – Maciej Wierzbicki – Szkoła Podstawowa nr 2 w Jelczu-Laskowicach,
– III grupa wiekowa – Daria Lech – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.

Wszyscy uczestnicy odpowiadali najpierw na 30 pytań w formie  testu pisemnego. Pytania związane były nie tylko z wiedzą z zakresu działania PSP i OSP czy historii pożarnictwa ale również z zakresu znajomości zasad  udzielania pierwszej pomocy. Do finału ustnego zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów, a wśród nich nasz przedstawiciel – Artur Antonowicz.

Artur   wykazał się ogromną wiedzą z zakresu pożarnictwa i zdolnościami praktycznymi  – bo takie zadania mieli też uczestnicy finału ustnego. Bezbłędnie odnalazł siodełko wężowe używane w działaniach bojowych i podał jego funkcje. Wiązanie węzła wantowego również nie sprawiło mu żadnego problemu.

W swojej grupie wiekowej Artur zajął drugie miejsce. Uzyskał w finale ustnym tyle samo punktów, co inna  finalistka, ale o ostatecznej klasyfikacji  zdecydowała ilość punktów uzyskanych w teście. Sukces Artura to nie tylko szczęście, ale również  efekt wielu, wielu godzin  spędzonych na przygotowywaniu się do Turnieju. Wspierał go tata, który jest strażakiem i z którym Artur zgłębiał pożarniczą wiedzę i uczył się wiązania węzłów. Sukces jest tym większy, iż Artur jest dopiero uczniem czwartej klasy, ma 10 lat i po raz pierwszy wziął udział w Turnieju.

Artur Antonowicz, na przełomie maja i czerwca będzie reprezentował nasze województwo w finale XLII Ogólnopolskiego  Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Oczywiście, trzymamy kciuki!

Beata Wlazło