Dzień Strażaka 2019

Zaplanowanym na dzień 23 maja uroczystościom z okazji Dnia Strażaka towarzyszyć miała ładna pogoda. Opady deszczu, na szczęście nie tak intensywne jak w Małopolsce czy na Podkarpaciu, były jednak powodem do przeniesienia uroczystego apelu do garażu oławskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Dziś rano spotkali się tutaj funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, pracownicy i emeryci pożarnictwa oraz zaproszeni goście.

Punktualnie o godzinie 1000 meldunek o gotowości do uroczystego apelu złożył bryg. Krzysztof Gielsa Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Oławie. Przyjmujący meldunek, st. bryg. Piotr Grzyb Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, przywitał się ze wszystkimi tradycyjnym „Czołem strażacy!”, a następnie odegrany został Hymn Państwowy.

Uczestników apelu przywitał kpt. Bartłomiej Marcinów Komendant Powiatowy PSP w Oławie, dziękując jednocześnie wszystkim strażakom za rok ciężkiej służby. Nie zabrakło też podziękowań kierowanych do przedstawicieli władz samorządowych, za wsparcie finansowe oławskiego pożarnictwa, dzięki któremu możliwy był zakup w ubiegłym roku nowego samochodu pożarniczego. Następnie odczytane zostały rozkazy o nadaniu wyższych stopni służbowych oraz postanowienia o odznaczeniu medalami i odznakami. Łącznie, awanse w stopniu otrzymało 23 strażaków oławskiej komendy. Medale, odznaczenia oraz dyplomy trafiły również do 23 strażaków ochotników oraz funkcjonariuszy.

Wiele ciepłych słów trafiło do Oławskiego Koła Emerytów i Rencistów  Pożarnictwa, które w tym roku świętowało 20-lecie działalności.

Obecni przedstawiciele władz samorządowych, z Wicestarostą Witoldem Niemirowskim na czele, w krótkich wystąpieniach podkreślali znaczenie oławskich strażaków w świetle rosnącej liczby zagrożeń, jakie towarzyszą naszemu życiu oraz dziękowali za ich profesjonalizm i gotowość do niesienia pomocy. Deklaracje dalszego wsparcia finansowego uzupełnił Kapelan oławskich strażaków Ks. Stanisław Bijak zapewniając o nieustannym wsparciu duchowym, które jakże potrzebne jest ratownikom podczas walki z pożarami i innymi zagrożeniami.

Jeszcze raz dziękujemy Szanownym Gościom za przybycie oraz gratulujemy wszystkim wyróżnionym i awansowanym!