Pożar na Zwierzyńcu

W sobotę, 19 października 2019 roku, tuż po godzinie dwudziestej pierwszej, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego trafiło zgłoszenie o pożarze w budynku komunalnym na Zwierzyńcu. Na miejsce od razu wysłano zastępy z oławskiej i jelczańskiej jednostki PSP oraz OSP Bystrzyca i OSP Siedlce.

Po przyjeździe okazało się, że pożarem na pewno objęte jest jedno z mieszkań na drugim piętrze – przez okna wydobywał się dym. Od lokatorów, którzy znajdowali się przed budynkiem uzyskano informację, że co najmniej dwie osoby przebywają wewnątrz, właśnie na tej kondygnacji.

Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych, z szybkim natarciem udali się natychmiast do budynku. Już po chwili wyprowadzili dwie osoby, które przebywały na pierwszym piętrze. Kolejne trzy zostały ewakuowane z płonącego mieszkania. Jednocześnie prowadzono działania gaśnicze – istniało realne zagrożenie rozprzestrzenienia się pożaru na wyższą kondygnację, czyli poddasze oraz kontynuowano przeszukiwanie mieszkań. Nie obyło się bez wsparcia ze strony Policji – w jednym z mieszkań lokator uzbrojony w siekierę nie chciał od razu poddać się sugestiom strażaków…

Ugaszenie pożaru wymagało częściowej rozbiórki stropu mieszkania objętego pożarem. Wykorzystując kamerę termowizyjną, strażacy określili miejsce w stropie, gdzie rozwijał się pożar i usunęli drewniane elementy konstrukcyjne z poziomu mieszkania oraz poddasza. Około godziny dwudziestej drugiej pożar został ugaszony. Następnie cały budynek został sprawdzony pod kątem obecności tlenku węgla. Zarządca otrzymał zalecenie nieużytkowania budynku do czasu sprawdzenia jego konstrukcji przez przedstawicieli nadzoru budowlanego.