Świeża krew

Zmiana służby w oławskiej JRG, we wtorek 18 lutego 2020 roku, miała szczególny charakter. W obecności kadry kierowniczej Komendy oraz zmian służbowych, strażackie ślubowanie złożyli dwaj nowi strażacy – str. Michał Kowalski i str. Krzysztof Waliś. Obaj funkcjonariusze zostali wyłonieni w ramach postępowania kwalifikacyjnego, rozpoczętego w czerwcu ubiegłego roku. Spośród 38 kandydatów, którzy zgłosili się do naboru, właśnie ci dwaj zdobyli najwyższe oceny i uzyskali pozytywne orzeczenie komisji lekarskiej w zakresie przydatności do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Obaj młodzi strażacy są pasjonatami sportu. Michał aktywnie trenuje kolarstwo górskie, a jego celem jest start w mistrzostwach świata. Krzysztof dał się już poznać jako piłkarz Klubu Sportowego Moto-Jelcz Oława, oraz członek kadry województwa w kategorii juniorów. Pasja oraz dyscyplina, potrzebne do aktywnego uprawiania sportu, z pewnością przydadzą się również podczas doskonalenia umiejętności strażackich.

Aktualnie strażacy uczestniczą w szkoleniu podstawowym w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, w ramach którego odbywają się praktyki zawodowe w macierzystych jednostkach. Pierwsze służby – Michała w JRG Jelcz-Laskowice i Krzysztofa w JRG Oława – już za nimi. Obaj zaliczyli również pierwsze prawdziwe wyjazdy do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, jaki towarzyszył nam w ubiegłym tygodniu.

Dziś ślubowali „…być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia — nawet z narażeniem życia”. Na początku tej strażackiej drogi, życzymy im więc tyle samo powrotów, co wyjazdów do akcji!